چرا صادرات لاستیک کشور‌ایران ۷۰ درصد افت کرد؟! – ۲

فرسودگی و کهن بودن تکنولوژی بازدارنده صادرات شده است


مرتضی شایان‌فر , کارشناس صنعت

واردات بی‌رویه به خصوص واردات تایرهای چینی از سایر مشکلاتی است که طی یک سری سال اخیر بجهت موقعیت نامساعد ایجاد در باطن با آن مواجه بودیم که اما اینک با همکاری وزارت صنعت و تدابیر اندیشیده شده برای حل این اختلال , قرار بر این است که واردات تنها از طریق شرکت‌‌هایی که در درون مملکت نمایندگی و خدمات بعد از فروش دارا‌هستند , انجام گیرد و واردات قانونی از همه مبادی ورودی شناسنامه‌دار شود تا علاوه بر در دست گرفتن کیفیت تایرهای وارد شده , قبول مسئولیت و پاسخگویی افراد یا این که شرکت­‌هایی که مبادرت به واردات تایر می‌کنند , ایجاد شود .

یکی از دیگر از مشکلات , فرسودگی و دیرین بودن بخش عمده‌ای از تکنولوژی و تجهیزات آیتم به کارگیری درین صنعت است که برای حل این اختلال بایستی ورود تکنولوژی تازه , مرمت و مرمت خطوط ساخت و سرمایه‌گذاری تازه در‌این صنعت در اولویت قرار گیرد که در این زمینه حمایت تعرفه‌ای دولت از صنعت تایر , می تواند راه‌گشا باشد . با تحقق این قضیه می‌توان به صادرات هم خوشبین بود .

از سمت دیگر , ناهماهنگی میان صنعت کیف لپ تاپ و صنعت تایر و همچنین مطالبات معوق کیف لپ تاپ دخترانه این صنعت از کیف لپ تاپسازان , از دیگر خطاها بخش اعظم این صنعت است که فرصت و موضوع رشد و شکوفایی در این صنعت را برای تولیدکنندگان دشوار و ناهموار کرده است ; به‌این صورت که بخش اعظمی از کیف لپ تاپسازانی که به تولیدکنندگان این صنعت بدهکار می باشند , انتظار دارند سوای پرداخت بدهی ­های خویش , شرکت­‌های تولیدکننده تایر در هر قوانینی نیاز آنها‌را تامین کنند و در صورتی‌که تولیدکنندگان تایر مطالبات معوق خویش را از کیف لپ تاپسازان مطالبه کنند , آن ها برای تحت فشار قرار دادن شرکت‌های ساخت تایر , مبادرت به واردات می‌نمایند , در حالی که بضاعت و توان تولید و بر طرف کردن نیاز بازار این محصولات در سرزمین وجود دارد .

خلل دیگری که شرکت‌های تولید‌کننده تایر در درون مملکت با آن مواجه هستند , افزایش بی‌رویه بها تولیدات پتروشیمی است . با اعتنا به این‌که دوده مایحتاج تولید تایر در‌این صنعت از روش صنعت های پتروشیمی تامین می شود , ارتقا ارزش محصول ها پتروشیمی , ارزش تمام‌شده تولید تولید ها صنعت تایر را نیز ارتقاء می‌دهد , در حالی که در قیمت عرضه قابلیت و امکان ارتقاء ارزش نیست . به‌طور مثال , محصول دوده طی سه ماه ۷۳ درصد ارتقا ارزش داشته و طی یک ماه اخیر هم , قیمت ایجاد هر کیلو تایر نسبت به ماه گذشته ۱۴۰۰ تومان افزایش یافته است , در حالی که در ارزش عرضه تایر رو به بالا صورت نگرفته است .

0 comments:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *